Druhy cintorínskych, pohrebnych a pietnych doplnkov

Nasledujúce odseky v stručnosti popisujú najbežnejšie cintorinske doplnky.

Cintorinske lampy

Hřbitovní lampa

Najčastejšie sa pohrebné alebo cintorinske lampy vyrábajú z antikora (nerezu), bronzu (príp. jeho imitácie) alebo žuly. Ďalej tiež môžete mať lampy na postavenie na rovnom povrchu alebo na zavesenie. Riešené sú šikovne tak, aby dochádzalo k rovnomernej cirkulácii vzduchu, ktorá podporí horenie sviečky. Novinkou sa stali lampy solárne, ktoré sa cez deň nabíjajú a zapínajú sa samy vždy pri zotmení.

Pohrebné vázy

Rovnako ako u lámp sa pre pohrebné, cintorinske vázy najčastejšie používajú materiály ako je nerez, bronz a žula. Ak je váza z nerezu, môžu sa pre ňu zvoliť rôzne povrchové úpravy. Často bývajú cintorínske vázy vybavené plastovou nádržkou pre ľahšie výmenu vody. Na dne váz je otvor, ktorý bráni ničeniu vázy v období mrazu.

Hřbitovní urna

Pohrebné urny

Urny sa vyrábajú najčastejšie zo žuly. A to vo farbe čiernej alebo ako viacfarebné - najčastejšie v kombinácii čiernej a šedej. Buď je na ich povrchu už hotový nejaký vzor, ​​alebo je možné si zvoliť vlastné, dodať fotografiu či nápis, ktorý býva vyrytý a potom zvýraznený zlatom alebo striebrom. Výber urny by mal podliehať celkovému prevedenie hrobu i náhrobku

 

Cintorinske mísy

Pre tieto cintorínske doplnky sa najčastejšie používa pravá žula či jej imitácie. Pohrebné misy môžu byť použité na hrob ako dekorácia, niektorí je ale tiež využijú na pestovanie cintorínskych kvetín. Sú doplnené plastovou vložkou, ktorá slúži na pestovanie rastlín.

 

Cintorinske kríže

Bývajú najčastejšie z bronzu a rozmer si môžete vybrať podľa svojho uváženia.

 

Ruže a plastiky

Rovnako ako u predchádzajúcich cintorínskych potrieb - použitým materiálom býva bronz.

 

LED sviečky, olejové lampy, olej

LED sviečky majú výhodu v tom, že pre ich fungovanie postačí klasické AA batérie, ich svietivosť sa tak pretiahne zhruba na 600 hodín prevádzky. Olejový kahánik sa vyrába najčastejšie z nerezu, bronzu a čierneho zlata a na jedno naplnenie dokáže horieť až 24 hodín. Sochy na hrob bývajú najčastejšie z bronzu, tak ako väčšina predchádzajúcich cintorínskych doplnkov. Ale tiež môžu byť z rôznych druhov kameňa, to už záleží na želanie zákazníka.

 

Všetky cintorínske doplnky si môžete prezrieť tu: http://hrbitovnidoplnky.cz/cs/